Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Friday, May 10, 2019

Smith Named To National Nordic

Owen Sound | by Fred Wallace  

May 10/19 Bayshore Broadcasting Sports

courtesy Julian Smith 


Smith Named to National Nrordic Squad

Georgian Bay Nordic grad Julian Smith has been named to the National Ski Team for the 2019/2020 season.  

Smith who started skiing with the Jack Rabbit program run by the Bruce Ski Club in 2002. has won numerous medals at Nationals over the past 5 years, racing in international events around the globe.

A graduate of Hepworth Ecole Elementary & West Hill Secondary School, Smith has been named to the Ontario Ski Team for most of the last decade.

In 2004, Smith won Gold  in the 7.5 km skate race at the OFSAA Championship in Timmins

In 2010 he joined Georgian Bay Nordic under the head coach Marilyn Suke. Julian quickly went from a novice to the fastest skier in Ontario in his birth year in 2010. 

In 2014 Julian was selected to train with the National Team Development Centre in Thunder Bay under the head coach Timo Puiras. 

Over the past 5 years Julian has won numerous medals at Nationals, been named to the Junior National Ski Team (2015), World Juniors  three times (2015, 2017 and 2019), and raced for Canada in USA, Austria, Switzerland, Italy, Germany, Norway and Finland.






Ontario Junior B Lacrosse

Elora Mohawks 11 Owen Sound North Stars 9 (OT)

Zack Cameron scored 5 times for Elora including 2 in the overtime period

Dominic Millman and Mike Fiegehen combined to score 5 goals for the Junior NorthStars who have lost twice in overtime this season

Tonight, Owen Sound who are 3-5 & 1 will host London at 8 pm at the JD McArthur Arena

Tomorrow afternoon, Owen Sound will be at home again when they face Hamilton at 4 pm
 

 

Mohawks 11 NorthStars 9 (OT)

1st Period
Owen Sound North Stars - Mike Fiegehen (Brandon Stewart) 5:56
Owen Sound North Stars - Dominic Millman (Luke Grimoldby, Raiden Medwedyke) 8:03
Owen Sound North Stars - Luke Grimoldby (powerplay) (Brody Caskenette, Mike Fiegehen) 12:22
Elora Mohawks - Cam Coughlin (shorthanded) (Nathan Bolger) 15:34
Elora Mohawks - Zack Cameron (shorthanded) (unassisted) 16:58
Elora Mohawks - Justin Beaulieu (Louie Ristov) 17:46

2nd Period
Owen Sound North Stars - Dominic Millman (powerplay) (Mike Fiegehen, Brody Caskenette) 2:19
Elora Mohawks - Sam Dramnitzke (Brett Harrison, Hyatt Welsh) 3:00
Owen Sound North Stars - Hayden Coulter (Luke Grimoldby, Brady Stewart) 3:52
Owen Sound North Stars - Dominic Millman (powerplay) (Mike Fiegehen, Brody Caskenette) 6:09
Elora Mohawks - Zack Cameron (Jake (AP) Bauman, Dean Sealey) 12:34
Owen Sound North Stars - Brody Caskenette (Cole Wadell) 15:54
Owen Sound North Stars - Colin Kitto (shorthanded) (unassisted) 18:00

3rd Period
Elora Mohawks - Sam Dramnitzke (Zack Cameron, Dean Sealey) 2:26
Elora Mohawks - Jayden Bushey (Jake (AP) Bauman, Jacob Black) 3:38
Elora Mohawks - Zack Cameron (Sam Dramnitzke, Dean Sealey) 16:34

Overtime
Elora Mohawks - Zack Cameron (Hyatt Welsh, Dean Sealey) 0:38
Owen Sound North Stars - Mike Fiegehen (Hayden Coulter) 1:01
Elora Mohawks - Owen Ristov (Cam Coughlin) 6:21
Elora Mohawks - Zack Cameron (Hyatt Welsh, Brett Harrison) 6:48


 

Western Conference

Elora Mohawks 11 Owen Sound North Stars 9 (OT)
Hamilton Bengals 9 Guelph Regals 4
Wallaceburg Red Devils 13 London Blue Devils 9


Eastern Conference

West Durham Ironheads 12 Newmarket Saints 6
Halton Hills Bulldogs 13 Brampton Excelsiors 6
 


MID WEST

Elora Mohawks 7 5 1 1 11
Hamilton Bengals 5 4 1 0 8
Owen Sound NStars 9 3 5 1 7
Guelph Regals 7 2 4 1 5


SOUTH WEST

Six Nations Rebels 7 7 0 0 14
Niagara Thawks 4 2 1 1 5
St. Catharines Spartans 6 2 4 0 4
Welland Generals 6 0 6 0 0


FAR WEST

Windsor Clippers 8 5 2 1 11
Wallaceburg Devils 7 3 3 1 7
London Blue Devils 7 2 5 0 4
Point Edward Pacers 7 2 5 0 4


FAR EAST

Akwesasne Indians 5 5 0 0 10
Nepean Knights 4 3 1 0 6
Gloucester Griffins 5 2 3 0 4
Kahnawake Hunters 6 2 4 0 4


MID EAST

Green Gaels    4 4 0 0 8
W Durham Ironheads 5 3 2 0 6
Newmarket Saints 7 2 5 0 4
Orillia Kings      5 0 5 0 0


SOUTH EAST

Orangeville Northmen 6 6 0 0 12
Halton Hills Bulldogs 4 3 1 0 6
Mountaineers 3 0 3 0 0
Brampton Excelsiors 6 0 6 0 0





Tonight

London Blue Devils at Owen Sound Junior NorthStars 8 pm at Harry Lumley-Bayshore Community Centre

Elora Mohawks at Niagara Thunderhawks 8:00 pm

Welland Generals at Six Nations Rebels 8:00 pm

Orillia Kings at Mountaineers 8:00 pm
 

 


The Owen Sound Bug Juice NorthStars play their 2nd game of the season Saturday at Six Nations 

You can hear the NorthStars & Rivermen on 560 CFOS with Joe's Garage-Shorty's Grill NorthStars Radio

NorthStars Radio is brought to you in part by  Bayshore Country Feeds

 

OLA Senior Lacrosse Standings

Six Nations Rivermen 2 2 0 0 0 0 4
Oakville Titans              1 1 0 0 0 0 2
Brooklin Merchants      1 0 0 0 1 0 2
Owen Sound NStars    1 0 1 0 0 0          
KW Velocity                    1 0 1 0 0 0 0
Ennismore J Gang        2 0 1 0 0 1 0




Bluewater Girls Soccer

North

Owen Sound District Wolves 5 Georgian Bay Thunder 1

Aly Airdrie, Kyera Clark, Alyx Gracey, Haley Porter & Rachel Hurst scored for the Lady Wolves

Karissa Bowins had the goal for the Lady Thunder


St. Mary's Mustangs 5 Bruce Peninsula Panthers 0
Grey Highlands Lions 1 Peninsula Shores Phoenix 0

 

South 

Sacred Heart Crusaders 5 Kincardine District Knights 1
Sacred Heart Crusaders 3 John Diefenbaker Trojans 0
Kincardine District Knights 0 John Diefenbaker Trojans 0



North

St. Mary's (AA) 4 4 0 0 12
Owen Sound (AAA) 4 4 0 0 12
Grey Highlands (AA) 4 4 0 0 12
Georgian Bay (A) 6 2 4 0 6
Peninsula Shores (A) 6 1 5 0 3
Bruce Peninsula (A) 6 0 6 0 0
 

South

Sacred Heart (AA) 6 6 0 0 18
Walkerton (A)              4 3 1 0 9
Kincardine (A) 4 1 2 1 4
Saugeen (AA) 4 1 3 0 3
J Diefenbaker (AA) 6 0 5 1 1





Bluewater Boys Soccer

North

Georgian Bay Thunder 5 Owen Sound District Wolves  1

Chase Montgomery & Jack McCurdy combined for 5 goals for the Thunder

Lennard Resner scored for OSDSS


St. Mary's Mustangs 10 Bruce Peninsula Panthers 0
Grey Highlands Lions 1 Peninsula Shores Phoenix 0

 

South

Sacred Heart Crusaders 2 John Diefenbaker Trojans 0
Sacred Heart Crusaders 1 Kincardine District Knights 0
John Diefenbaker Trojans 1 Kincardine District Knights 0


North

St. Mary's (AA) 4 4 0 0 12
Grey Highlands (AA) 4 4 0 0 12
Georgian Bay (A) 6 4 2 0 12
Owen Sound (AAA) 4 2 2 0 6
Peninsula Shores (A) 6 1 5 0 3
Bruce Peninsula (A) 6 0 6 0 0
 

South

Sacred Heart (AA) 6 6 0 0 18
Walkerton (A)              4 2 1 1 7
J Diefenbaker (AA) 6 2 4 0 6
Kincardine (A)             4 1 2 1 4
Saugeen (AA) 4 0 4 0 0





Alan Letang will return as the Head Coach of the Owen Sound Attack of the Ontario Hockey League.

Letang who replaced Todd Gill in January last season, had 8 wins down the stretch as Interim coach and went 5 games in the opening round of the playoffs before losing to Sault Ste Marie.

Assistant Coach Jordan Hill, and Assistant Coach/Assistant General Manager Joey Hishon will also return to their positions.


 

Ontario Hockey League Championship for the J. Ross Robertson Cup

Guelph Storm at Ottawa 67's
( The best of 7 is tied 2-2 )
7 pm




Grey County Horseshoes

at the Chatsworth Legion

Jim Hamill & Paul Hillyer won the weekly event.

The runners up were Merv Swannell & Ken Hilsden

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc