Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Schedule

for Thursday, October 12, 2017

 

Major League Baseball Playoffs

NLDS

Chicago Cubs @ Washington Nationals     
( Best of 5 tied 2-2 )
Kyle Hendricks (7-5) vs TBD




NFL

Philadelphia Eagles at Carolina Panthers

Both the Eagles and Panthers are 4 & 1




Bluewater Football League
 
Saugeen District Royals @ John Diefenbaker Trojans    3PM

Saugeen District is 0 & 3 while John Diefenbaker is 0 & 2



NHL
( Home Team Listed first )

Florida Panthers vs St. Louis Blues
Tampa Bay Lightning vs Pittsburgh Penguins
Nashville Predators vs Dallas Stars
Chicago Blackhawks vs Minnesota Wild
Arizona Coyotes vs Detroit Red Wings
Vancouver Canucks vs Winnipeg Jets
San Jose Sharks vs Buffalo Sabres



Ontario Hockey League

Ottawa at North Bay                     7:00 pm
Kingston at Peterborough     7:05 pm
London at Windsor                          7:05 pm
Erie at Barrie                                     7:30 pm

Saturday, the Owen Sound Attack host Oshawa




Greater Metro Junior Hockey League

Wiarton Schooners at Knights of Meaford

7:30 pm at Meaford & St Vincent Community Centre

Sunday, the Schooners host South Muskoka

Next Thursday, Meaford will host West Nippissing


South Muskoka Shield at New Tecumseth Civics   7:30 pm




PJHL

Pollock Division

Hanover Barons at Kincardine Bulldogs            7:50 pm


Carruthers Division

Orillia Terriers at Schomberg Cougars        7:30 pm
Caledon Golden Hawks at Stayner Siskins     8:10 pm





NBA Exhibition
( Home Team Listed first )

Atlanta Hawks vs Dallas Mavericks
Los Angeles Clippers vs Sacramento Kings



Bluewater North Senior Girls Basketball

St. Mary's Mustangs at Peninsula Shores Phoenix



Bluewater North Junior Girls Basketball

St. Mary's Mustangs at Peninsula Shores Phoenix
Georgian Bay Thunder at Grey Highlands Lions

   


Bluewater East Elementary Cross Country Meet

at Kiwanis Soccer Complex, Owen Sound


9:30 am: Final Registration
10:00 am: Race Instructions
10:15 am Race 1— Grade 1, 2 Girls
10:35 am Race 2— Grade 1, 2 Boys
11:00 am Race 3— Grade 3, 4 Girls
11:30 am Race 4— Grade 3, 4 Boys
12:00 pm Race 5— Grade 5, 6 Girls
12:30 pm Race 6— Grade 5, 6 Boys
1:00 pm Race 7— Grade 7, 8 Girls
1:45 pm Race 8— Grade 7, 8 Boys

 


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2017 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc